death
rating: 0+x

Kütüphane sıcak ama karanlık. Dışarıda tipik bir yaz gecesi - günün erken saatlerinden beri havada sıcaklık ve nem var. Önümüzdeki hafta bir fırtına bekleniyor, ancak gökyüzü şu anlık açık. Kütüphane birkaç saattir kapalı.

Ön kapıyı arkandan sessizce kapatırsın ve giriş salonundan çıkarsın. Zemin, attığın her adımın sesini ortadan kaldıran yumuşak ve kalın bir halı ile kaplı. Güvenlik kameraları kapıya doğru bakıyor, ancak bu gece için körler.

Giriş salonundan kütüphaneye yol açan ahşap bir kapı vardır. Kapı gıcırtı sesi çıkarmadan yavaşça açılır. Başka bir gece olsaydı yüksek sesle gıcırdardı. Kütüphanenin derinliklerine inersin.

Yerde karanlıkta gizlenmiş başıboş bir kitap var. Ayağın kitaba vurur. Tökezlersin — bu seni düşürmez, ama dengeni kaybetmen için yeterlidir. Uzanıp bir kitaplığa tutunursun. Tutacak bir yer arayan elin başka bir kitaba çarpar ve kitap odanın her yerinde yankılanan bir sesle halıya düşer.

Donakalırsın. Yankı zayıflar. Kütüphane sessizliğe geri döner. Burada biri olsaydı, kesinlikle bunu fark ederdi. Yalnız olduğuna karar verirsin ve şimdi normal şekilde yürümeye devam edersin.

Kütüphanecinin masasına varır, üzerinden tırmanır, iki bilgisayardan birini seçer ve açarsın. Bir oturum açma istemi belirir. Cebinden bir defter çıkarırsın ve ilk sayfadaki detayları girersin. Giriş başarılı.

Defterin geri kalanı talimatlarla dolu: basılacak tuş kombinasyonları, girilecek komutlar. İki farklı terminal açarsın, bir dizi komut girersin ve anlamadığın metin satırlarının gözlerinin önünden geçip gitmesini izlersin. Eninde sonunda, defterin talep ettiği gibi, cebinden bir USB sürücüsü çıkarır ve yavaşça bilgisayara takarsın.

Ne yapması gerektiğini düşünürken ekran kararır. Uzun, gergin bir an geçer.

SCP-3984'ün dosyası, sayfa yüklenirken odayı aydınlatır ve karanlığa alışmış olan gözlerini yakar. Geri çekilirsin, göz kırparsın ve gözlerinin alışmasını beklersin.

Tüm hayatın boyunca seninle birlikte olan bir gizemi çözmek için buradasın, başka hiç kimsenin çözmek veya hatta kabul etmek istemediği bir gizemi, yirmi dört yıldır var olan bir gizemi çözmek için. Ve bu dosyanın en azından bazı cevaplar içereceğini umarsın. It’s the only place left to look.

Dosya, araştırmacılardan birinin notuyla başlar. En baştan okumak, başlamak için iyi bir yer gibi görünüyor.

Tüm personele duyuru

ΩK gerçek. It’s happened. Şimdi hepimiz onunla yaşamak zorundayız.

Spekülasyonlara rağmen - söz konusu spekülasyon ne kadar yaygın olursa olsun - ΩK'ye neden olup olmadığımızı, SCPlerimizden herhangi birinin neden olup olmadığını veya herhangi birinin düzeltip düzeltemeyeceğini kesin olarak bilmiyoruz. Vakıfla bağlantılı olup olmadığını hiç bilmiyoruz.

Bildiğimiz tek şey, artık hayatlarımızı tanımladığıdır.

SCP Vakfı anomalileri yok etmez, onları muhafaza altına alır. Bizim amacımız bu. ΩK bir anomalidir ve onu muhafaza altına alacağız. Sonlandırmayacağız, bazı kişilerin istediği gibi "işleri geri koymayacağız". Bu bizim amacımız değil, bu bizim savaşımız değil. Ancak, onu muhafaza altına alacağız veya en azından deneyeceğiz.

Bu yüzden, herhangi biriniz araştırma ekibimin ΩK'yi sonlandırmak için sihirli bir çözüm bulmasını bekliyorsa, bunu beklemeyi bıraksın. Belirtileri tedavi edeceğiz, ancak hastalığı iyileştirmeyeceğiz.

ΩK burada ve bir yere gitmeyi planlamıyor, bu yüzden artık çocuk gibi davranmayı bırakın ve hayatınıza devam edin. Profesyonelsiniz, bu yüzden ona göre davranın. ΩK sizi öldürmeyecek.

— Dr. Emily Young

Dr. Emily Young. Son yirmi yıldır kaçınmaya çalıştığın bir isim.

Young ile geçen yıl tanıştın ve araştırma amaçlarına çok az faydası olduğunu söylemen yeterli. Onunla konuşmanın hiçbir faydası olmayacak. Bu belge gerçekten bakabileceğin en son yer.

SCP-3984

Madde #: SCP-3984

Nesne Sınıfı: Keter

Özel Saklama Prosedürleri: SCP-3984'ün muhafazası, etkilenen hayvanları öldürmekten ibarettir. Bu şu anda mümkün olmadığı için, SCP-3984 muhafaza edilmemiş olarak kabul edilebilir. Araştırma çabaları, ölüme neden olan alternatif yöntemlerin bulunmasına odaklanmalıdır.

ΩK'nin etkilerini tersine çevirmek için yapılan veya kökenini bulmak için yapılan araştırmalar yasaktır.

Yasak mı? Garip. Young neyin peşindeydi?

Açıklama: SCP-3984, insanlar da dahil olmak üzere Cavalier-Smith sınıflandırılması1 altındaki Hayvanlar alemi içindeki herhangi bir canlı organizmanın ölmediği bir fenomeni ifade eder.

Şu anda, Hayvanlar alemindeki bilinen tüm yaşam formları SCP-3984'ün etkisi altındadır. Bu, ΩK sınıfı "Ölümün Sonu" senaryosunun kriterini karşılamaktadır.

SCP-3984'ün yayılmasının kaynağı ve kökeni de "ΩK" olarak adlandırılır. ΩK'nin doğasının tam tanımı konusu şu anda tartışılmaktadır. Bu belge sadece SCP-3984 ve etkileri ile ilgilidir, kökeni ile ilgili değildir.

ΩK, 2020-09-12 tarihinde yaklaşık 14:02 GMT'de meydana gelmiştir. Bu zaman, dünyadaki son insan ölümünün zamanından türetilmiştir. O zamandan beri, SCP-3984, test edilen her canlı varlıkta mevcuttur. Sonuç olarak, ölüm oranları sıfıra düşmüştür.

SCP-3984 sadece ölme yeteneğini engelliyor gibi görünmektedir. SCP-3984 iyileştirici bir etki sağlamaz, yaşlanmayı engellemez, gebe kalmayı veya hamileliği engellemez ve şahısların yaralanmasını engellemez.

Nüfusun uzun vadede katlanarak artacağı beklendiğinden, SCP-3984, toplumsal yapı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Mevcut modeller, aşırı nüfusun 2040'ların başlarında yaygın açlık noktasına kadar aşırı kıtlığa yol açacağını tahmin etmektedir. Ek olarak, nüfus artışı uzun vadede insanlar için önemli bir endişe kaynağı olsa da, çok daha büyük bir kısa vadeli endişe, r seçilimli evrim stratejilerine2 sahip hayvanlardır.

Dünya çapındaki çabalar, gezegenin artan nüfusla başa çıkabilmesi için yeterli kaynak üretmeye odaklanmalıdır. Hem insanlar hem de hayvanlar için nüfus artışını yönetme stratejilerini belirlemek için dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerle toplantılar devam etmektedir. Vakıf çabaları, ölümün yerini alacak alternatif ve/veya yapay çözümlerin geliştirilmesine odaklanmalıdır.

SCP-3984'ün 'geleneksel' ölümsüzlüğü3 ne ölçüde oluşturduğu, talep üzerine Dr. Young tarafından yönetilen devam eden araştırmanın konusudur. Deneysel kayıtlar ve SCP-3984'ün işleyişi üzerine bir teori aşağıdadır.

Deney Kaydı 01

Tarih: 2020-09-14
Deneyci: Dr. Emily Young
Denek: D-1190

Prosedür: D-1190, D-9981 tarafından elle boğma yoluyla oksijensiz bırakıldı.

Sonuçlar: D-1190 başlangıçta mücadele etti, ancak birkaç dakika boğulduktan sonra direnmeyi bıraktı. D-9981'e, boğmaya 10 dakika daha devam etmesi emredildi. D-1190 kısa bir süre sonra hiçbir kalıcı hasar olmadan iyileşti.

Deney Kaydı 02

Tarih: 2020-09-14
Deneyci: Dr. Emily Young
Denek: D-6812

Prosedür: D-6812, D-9981'in boynuna bir kemer bağlamasıyla oksijensiz bırakıldı.

Sonuçlar: D-6812, başlangıçta boğulmaya direnmeme talimatlarını görmezden geldi, ancak birkaç saniye boğulduktan sonra durdu. D-9981'e kemeri on dakika daha boyunda tutması emredildi. D-6812 boynundaki birkaç kas bağında hafif ama kalıcı hasarla iyileşti.

D-6812, Site-06 tıbbi koğuşuna gönderildi, ancak iyileşme göstermedi.

Deney Kaydı 03

Tarih: 2020-09-15
Deneyci: Dr. Emily Young
Denek: D-1190

Prosedür: D-1190, havanın havalandırıldığı vakumla kapatılmış bir odaya yerleştirildi.

Sonuçlar: D-1190, deneyin başlamasından birkaç dakika sonra, gözle görülür şekilde hava için mücadele etti ve bir dakikadan kısa bir süre içinde odanın duvarının yanına çöküp bayıldı. Denek gece boyunca odanın içinde bırakıldı ve gecenin ardından oda tekrar hava ile dolduruldu. D-1190, şiddetli beyin hipoksisi ve gözlerde kan damarları patlaması ile Site-06 tıbbi koğuşuna gönderildi. Denek, üç gün içinde fiziksel olarak iyileşti, ancak birkaç hafta vejetatif bir durumda kaldı. Uyandıktan sonra D-1190, kalıcı olarak bozulmuş motor ve konuşma becerilerinin yanı sıra kapsamlı felç semptomları gösterdi.

2020-11-02: Uyandıktan bir ay sonra, D-1190 herhangi bir iyileşme belirtisi göstermedi. İyileşme etkisinin anormal doğasının yalnızca ölümcül yaralanmalar veya hastalıklar için etkili olduğu gözüküyor. D-1190 artık etkin bir şekilde kullanılabilen D Sınıfı değildir. Normal şartlar altında sonlandırmayı tavsiye ederdim. - Dr. Emily Young

Deney Kaydı 04

Tarih: 2020-09-17
Deneyci: Dr. Emily Young
Denek: D-8833

Prosedür: D-8833'ün bileklerinde ve ayak bileklerinde kesi yapıldı ve 6 saat içinde kanının tahmini %80'i boşaltıldı. Boşaltılan kan alıkonuldu ve ertesi gün intravenöz damla yoluyla vücuda yeniden verildi.

Sonuçlar: Önceki deneyle aynı şekilde, D-8833 başarılı bir şekilde 'diriltildi', ancak beyinde uzun süreli oksijen kaybıyla tutarlı olan yaralara maruz kaldı. Bu örnekte semptomlar, vücudun sol yarısında his kaybı ve hayvanlara isim vermekten daha karmaşık herhangi bir konuyu anlama kaybını içeriyordu. D-8833'ün vücudunda belli bir miktar kan bulundurmamasına rağmen bilinçli kaldığını belirtmekte fayda var.

Deneyler hemen hemen aynı şekilde devam eder ve bazı talihsiz D Sınıfı normalde onları öldürecek bir şeye maruz kalır. Zehir, açlık, patlama, her neyse. Özellikle dikkat çeken bir şey için aşağı kaydırırsın. Eski kaydırma tekerleği, parmağının her hareketinde yirmi kez yüksek ses çıkarır, kitaplığın sessizliğinde yankılanan bir dizi yüksek ses. Deney 10'da durursun.

Deney Kaydı 10

Tarih: 2020-10-11
Deneyci: Dr. Emily Young
Denek: D-11424

Prosedür: D-11424'ün başı çelik bıçaklı bir giyotin ile kesildi.

Sonuçlar: Baş temiz bir şekilde kesildi. D-11424 operasyon sırasında ve sonrasında bilinçli kaldı. D-11424 nefes almak için çaba gösterdi, ama girişim başarısız oldu ve boğulma ve büyük miktarda kan kaybı belirtileri göstermeye başladı. D-11424, Site-06 tıbbi koğuşuna gönderildi, ancak yaraları "onarılamaz" olarak kabul edildi. Hem başı hem de vücudu soğuk hava deposuna yerleştirildi.

Gülümsersin ve boynunun etrafında bir halka oluşturan kabarık yara izine ve çok eski dikişlerden kaynaklanan küçük çıkıntılara dokunmak için elini kaldırırsın. Onarılamaz.

Aşağı kaydırmaya devam edersin.

Deney Kaydı 20

Tarih: 2025-11-05
Deneyci: Dr. Emily Young
Denek: D-10273

Prosedür: Standart bir güvenlik tabancasından bir mermi, Dr. Young tarafından D-10273'ün alnına ateşlendi.

Sonuçlar: Denek şiddetli kafa travması geçirdi ve ciddi beyin hasarı ve kan kaybı nedeniyle Site-06 tıbbi koğuşuna gönderildi.

2025-12-28: Tıbbi bakım altında yaklaşık iki ay geçirdikten sonra, D-10273, has made a full recovery, albeit with major memory loss of both recent and earlier history. Denek, yemek yeme ve konuşma gibi temel becerileri hatırlıyor, ancak herhangi bir kişisel bilgiyi hatırlamıyor.

Deney Kaydı 21

Tarih: 2025-12-31
Deneyci: Dr. Emily Young (vekil: Dr. Joyce Michaels)
Denek: Dr. Emily Young

Prosedür: Dr. Young, önceki deneye benzer şekilde, bir güvenlik tabancasından kendi kafasına tek bir mermi sıktı.

Sonuçlar: Denek şiddetli kafa travması geçirdi ve Site-06 tıbbi koğuşuna gönderildi. Mermi temporal ve frontal lobları ve beyin sapını delerek görünüşe göre Dr. Young'ın beynini vücudundan ayırdı. Dr. Young iletişim kuramıyor veya herhangi bir motor işlevi gerçekleştiremiyor.

Not: Dr. Young daha fazla araştırma yapamadığı için SCP-3984 araştırma ekibinden çıkarılmıştır. İyileşene kadar psikolojik değerlendirmeden geçecek. Bu arada, araştırmanın kontrolünü ben üstleneceğim. - Dr. Joyce Michaels

Not: Dr. Young, her deney için belirli araştırma niyetlerinin kaydını tutmayı ihmal etti. Buna rağmen, ölümsüzlüğün kaynağını beyne daraltmayı başardık. Sonraki deneyler buna odaklanmalıdır - vücudun geri kalanının ölümlü olduğunu kabul edebiliriz. - Dr. Michaels

Michaels haklı. Bir araba kazasında birini gördün, vücudu tanınmayacak kadar ezilmiş, olmaması gereken yerlerde uzuvlar ve olması gereken her yerde kan, ama bu ceset olması gereken şey hala yardım isteyeceği ve acı içinde çığlık atacağı enerjiye sahip. Hiç durduklarını hayal etmezsin.

Young bu deneyden beri pek değişmedi. Seni hatırlayıp hatırlamadığını söylemek zor.

Deney Kaydı 22

Tarih: 2026-02-02
Deneyci: Dr. Joyce Michaels
Denek: D-373A, bir erkek Macaca mulatta veya Rhesus makak

Amaç: Yukarıdaki varsayımı onaylamak veya reddetmek için.

Prosedür: D-373A'ya standart bir öldürücü enjeksiyon dozu verildi4.

Sonuçlar: İlk enjeksiyon D-373A'yı bilinçsiz hale getirmeyi başaramadı; ancak sesi yavaşladı ve panik benzeri semptomlar fark edildi. İkinci enjeksiyon aşırı kas gevşemesi ve nefes darlığına neden oldu. Üçüncü enjeksiyon hızla kalp durmasına neden oldu. Bu süreç boyunca, şiddetli kas gevşemesine rağmen, D-373A bilinçli kaldı ve bariz panik gösterdi.

12 saat sonra, uygulanan ilaçların denekte artık aktif olarak semptomlara neden olmadığı beyan edildiğinde, D-373A, kan akışı eksikliğinden akut serebral hipoksi ile Site-06 tıbbi koğuşuna gönderildi. D-373A'nın deney boyunca bilinçli kaldığını belirtmek gerekir.

2026-02-25: Site-06'nın tıbbi bakımı altında, D-373A kalıcı yan etkiler olmaksızın tamamen iyileşmiştir.

Not: Yatıştırıcının denekte bilinç kaybına neden olamadığını gözlemlemek ilginç. Belki de beyin ölümsüz değil ve sadece birisini bilinçsiz hale getirmek imkansız. - Dr. Joyce Michaels

Deney Kaydı 23

Tarih: 2026-02-07
Deneyci: Dr. Joyce Michaels
Denek: D-374A, bir kadın Macaca mulatta veya Rhesus makak

Amaç: Yukarıdaki varsayımı doğrulamak veya reddetmek için: beynin bilinçsiz hale gelmesine neden olmanın mümkün olmadığı.

Prosedür: 5 gün boyunca D-374A'ya şunlar enjekte edildi:

  • Hafif bir yatıştırıcı
  • Güçlü bir yatıştırıcı
  • Hafif bir lokal anestezi
  • Hafif bir genel anestezi
  • C sınıfı amnestikler

Sonuçlar: D-374A, hafif yatıştırıcıya (dozaj uykuya neden olmak için yetersizdi), lokal ve genel anesteziye ve amnestiklere olumlu yanıt verdi. D-374A'nın güçlü yatıştırıcıya hiçbir yanıtı yoktu - hatta, zayıf yatıştırıcının olumlu bir uyuşukluk tepkisi göstermesine rağmen, güçlü yatıştırıcının etkisi gözlenmedi.

Not: Yatıştırıcıların bilinçsizliğe yol açma amacıyla uygulanması, gelecekteki deneylerde bir seçenek değildir. Bu, yukarıdaki varsayımı desteklemektedir. - Dr. Joyce Michaels

Deney Kaydı 24

Tarih: 2026-02-19
Deneyci: Dr. Joyce Michaels
Denek: D-390A, bir kadın Macaca mulatta veya Rhesus makak

Amaç: Beyin artık geleneksel olarak var olmadığında bile SCP-3984'ün etkilerinin devam edip etmediğini belirlemek için.

Prosedür: Zapt edildikten sonra, D-390A'nın kafatası cerrahi olarak yukarıdan aşağıya doğru açıldı. Omurga ile olan bağlantı kesildi ve beyin çıkarıldı. Nöronlara veya diğer beyin hücrelerine zarar verme riski olmadığından, beyin, kimyasal ayrıştırma ve mekanik öğütme (bir karıştırıcıyla) kombinasyonuyla ayrı hücrelere ayrıldı. Bireysel beyin hücreleri daha sonra tuzlu su çözeltisinde süspanse edildi.

Çözüm-3984-24 olarak adlandırılan ortaya çıkan karışım, elektriksel aktivitesini belirlemek için bir dizi teste tabi tutuldu.

Sonuçlar: Sağlıklı bir insan beyninden bekleneceği gibi, çözelti içinde süspense edilmiş beyin hücreleri boyunca elektrik sinyalleri devam etti ve D-390A'nın beynin bireysel hücrelerini etkilediği sonucuna varıldı. Buna rağmen, bir MRI taraması, çözümün beyin şekilli olmayan doğası ve hücre konumlarının randomizasyonu nedeniyle sonuçsuz kaldığı için, D-390A'nın "bilinçli" olup olmadığını belirlemek mümkün değildi. Çözüm-3984-24'ün örnekleri istek üzerine temin edilebilir.

Yeterince deney kaydı gördün. Hiçbiri aradığın bilgileri içermiyor. Bir noktada D-11424'ün kopmuş kafasını tekrardan bağlayacakları bir tane deneğin olacağını biliyorsun, ama bunun ötesinde hiçbiri senin ilgini çekmiyor.

Sayfanın sonuna doğru aşağı kaydırırsın.

Araştırma özeti: Genel olarak, Dr. Young ve Dr. Michaels tarafından yürütülen araştırma sayesinde, SCP-3984, beynin bilinçsiz hale gelememesiyle tanımlanabilir. Mevcut teori, SCP-3984'ün ölümsüzlüğü bu şekilde temsil etmediğini, aksine beynin işlevini kaybetmesi için bir yetersizliği temsil ettiğini öne sürer. Beynin kendisi çalışır durumda kaldığı sürece işlev miktarı korunmaz (Deney 03'e bakınız).

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License